KINDER Joy of moving Minisiatkówka Plażowa

Tak było przed rokiem!

W dniach 26-28 czerwca 2023 roku zostanie rozgrany Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving. Będzie to historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy zawodniczki, zawodnicy powalczą o medale w kategorii U-11, U-12, U-13 na piasku, a turniej zostanie rozegrany pod honorowym patronem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Polski Związek Piłki Siatkowej we współpracy z wieloletnim partnerem – Grupą Ferrero w Polsce podjęli decyzję o kolejnym etapie działalności na rzecz rozwoju minisiatkówki w Polsce. Poza rozgrywkami w hali już za kilka dni, po raz pierwszy w historii zostaną rozegrane Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving. Turniej zostanie rozegrany 25-28 czerwca 2023 roku w Kołobrzegu. 

Warto jednak zaznaczyć, że już przed rokiem w tym samym miejscu rozegrano I Mini Puchar Bałtyku w Siatkówce Plażowej im. Janusza Kamińskiego, w który wzięło udział blisko 200 drużyn i 400 zawodniczek oraz zawodników, którzy rozgrywali mecze właśnie w kategorii U-11, U-12, U-13. Można powiedzieć, że jego organizacja stała się inspiracją do organizacji oficjalnych Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving!

W 2022 roku turniej był zwieńczeniem rozgrywek wojewódzkich i pilotażowo stanowił nieoficjalne Mistrzostwa Polski w minisiatkówce plażowej pod patronatem prezesa PZPS Sebastiana Świderskiego. Zawody miały charakter otwarty, do startu mógł zgłosić się każdy zespół, niezależnie od zajętego miejsca w eliminacjach wojewódzkich. 

– Z całą pewnością możemy powiedzieć, że to był jeden z największych turniejów siatkówki plażowej dla młodzieży.  Same wyniki spotkań nie były najważniejsze. Celem tych zawodów była popularyzacja dyscypliny, umożliwienie zagrania każdemu, kto tylko miał ochotę spróbować swoich sił na piasku. Z taką myślą został stworzony Puchar Bałtyku. Mecze rozgrywano na 15 boiskach – powiedział Marek Mierzwiński, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej po zeszłorocznym turnieju.

Warto dodać, że Organizatorzy dołożyli starań, aby uczestnicy mieli odpowiednie warunki do gry. Przygotowano także trybuny, które mogły pomieścić blisko 400 kibiców.

Infrastruktura w Polsce dla uprawiania tej dyscypliny sportu jest coraz lepsza. Mamy piękne boiska w różnych regionach Polski. Są ludzie, którzy chcą organizować turnieje, powstają nowe sekcje. Dużo jeżdżę po naszym kraju i widzę jak dużo młodzieży chce grać w siatkówkę plażową – zauważył Jacek Kasprzyk, Zastępca Dyrektora Pionu ds. siatkówki plażowej i na śniegu.

Końcowa klasyfikacja I Mini Puchar Bałtyku w Siatkówce Plażowej im. Janusza Kamińskiego
U-11 Dziewcząt
1. Kęsicka/Hanusek
2. Wójkiewicz/Jakimczuk
3.  Piróg/Uderian
4.  Jęcz/Kuśnierek

U-11 Chłopców
1. Gil/Łobaczewski
2. Kiersnowski/Załęski
3. Matyja/Kęsicki
4.  Kordus/Jaczyński

U-12 Dziewcząt
1. Wika/Karsznia/Plińska
2. Michalska/Chmielewska
3.  Kawiorska/Wojtasik
4. Leśniewicz/Białek

U-12 Chłopców
1.  Kozerski/Topór
2. Gryszun-Nowosadko/Marciniak
3. Wałdowski/Rozkowski/Miłosek
4. Pyda/Witkowski/Latawiec

U-13 Dziewcząt
1. Wika/Karsznia
2.  Kawiorska/Gorączko
3.  Leśniewicz/Białek
4. Chmielewska/Michalska

U-13 Chłopców
1. Wajszczuk/Polak
2. para Robak/Staniszewski
3. Saczawka/Banasiak
4. Domański/Dobrzelewski

Odliczamy już dni do I Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej, które zostaną rozegrane w dniach 26-28 czerwca w Kołobrzegu, na plaży Millenium. 

Harmonogram Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving
25 czerwca (niedziela)
godz. 16.00 – 20.00 Przyjazd drużyn, odprawa techniczna drużyn, w tym weryfikacja dokumentów, omówienie systemu rozgrywania turnieju oraz losowanie par do rozstawienia.

26 czerwca (poniedziałek)
godz. 9.00 Oficjalna ceremonia otwarcia Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving.
godz. 10.30-15.00 Eliminacje do Turnieju Głównego dziewcząt, kat. U-11 i U-13 oraz chłopców U-12.
godz. 15.00-19.30 eliminacje do Turnieju Głównego chłopców, kat. U-11 i U-13 oraz dziewcząt U-12 dziewcząt.

W eliminacjach biorą udział wszystkie zgłoszone drużyny do Wielkiego Finału.

27 czerwca (wtorek)
godz. 9.00- 13.30 Turniej Główny dziewcząt, kat. U-11 i U-13 oraz chłopców U-12.
godz. 13.30-18.00 Turniej Główny chłopców, kat. U-11 i U-13 oraz dziewcząt U-12.

28 czerwca (środa)
godz. 9.00-13.00 Mecze o poszczególne miejsca oraz mecze finałowe.
godz. 14.00 Ceremonia zakończenia Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving.

Autor: Katarzyna Porębska/Puchar Bałtyku w Piłce Siatkowej